♥♥ NESPŘÁTELUJEME ♥♥

Reklamy > HERE <


Webmisses : Ro$e W€a$leY & Sania

Červen 2009

Konečně prázdniny!!

30. června 2009 v 9:31 | Karolííí×D |  ostatní
Konečně sou prázdniny!!Někteří už je měli od pátka ae my sme dostali vízo až dneska..Taky nám nemoh ředitel dát ředitelský volno:(...Mno zejtra se moc nevyspím páč jedu na rehabku kvůli krční páteři...Vízo dpopadlo dcl dobře jenom 5 dvojek jinak 1 takže pohoda...

A co vy jak dopadlo vízo?? pište do komentářů :) ↓↓↓

bleskovka č.1

29. června 2009 v 11:15 | Karolííí×D |  soutěže
1)Ahojky
2)Jak je??
3)Konečně prázdniny žejo..??
4)Co plánuješ o prázdninách??
5)Koho máš z HP nejradši??
6)Proč??
7)Hlásl/a by si mi pls TADY??Díky
8)Kolikátý hlásek??
9)Chceš taky někde hlánout??
10)Co na diplomek??
11)pp a stav se ještě někdy :)

Návštěvnost za minulý týden (22.6.2009 - 28.6.2009

29. června 2009 v 11:06 | Karolííí×D |  ostatní
Navštěvnost za minulý tyden (22.6.2009 - 28.6.2009) je:
Pondeli: 25
Utery: 14
Streda: 20
Ctvrtek: 14
Patek: 14
Sobota: 16
Nedele: 14

Celkem: 117 -Díky moc že sem chodíte :)

Promo fotky Hermiony z HP6

29. června 2009 v 7:25 | Karolííí×D |  Actors

Další fotky v cč..↓↓↓

Promo fotek Ginny z HP6

29. června 2009 v 7:20 | Karolííí×D

Další fotky v cč.↓↓↓

krásný videjko :D

27. června 2009 v 13:45 | Karolííí×D |  Videa
Co říkáte??písejte do komentářů ↓↓↓

Harry Potter Princ dvojí krve - kniha (2část)

26. června 2009 v 18:25 | Karolííí×D |  Princ dvojí krve
Kapitola 15: Neporušitelný slib
Ron teď každý večer tráví líbáním Levandule, která "považuje každou chvilku, kdy se nelíbá s Ronem, za ztrátu času". Hermiona je čím dál tím víc zatrpklejší a Ron říká, že by si neměla stěžovat, protože se už líbala s Viktorem Krumem.
Harry zatím úspěšně využívá rady z princovy knihy Lektvary pro pokročilé. Hermiona mu radí, ať je opatrný, ale Harry (který má pocit, že snad ztratil hlas, jak dlouho nemluvil) odpoví, že od prince se naučil daleko víc než od Křiklana a Snapea. Hermiona mu ale rozzlobeně řekne, že nemá na mysli prince, ale dívky, které jsou už celý rok do něj blázen a které se mu snaží podstrčit nápoj lásky. Navrhne mu, aby některou dívku pozval na tu vánoční party u Křiklana, aby s tím daly pokoj. Harry se snaží nemyslet na Ginny, která "se mu pořád vkrádá do snů v takových situacích, že byl Harry rád, že Ron neovládá nitrozpyt".
Harry se opět zmíní o Malfoyovi a náhrdelníku, ale Hermiona mu řekne, že detektory temných věcí by určitě našly prokletí, ale takový nápoj lásky, který je v lahvičce od lektvaru proti kašli (Filch zakázal všechny věci z Kratochvilných kouzelnických kejklí) ne. Harryho napadne rozzlobená knihovnice paní Pinceová, která se ho snaží poškrábat, když vidí, jak je princova kniha popsaná. Harry s Hermionou utečou a Harry vysloví názor, že Pinceová a Filch spolu něco mají.
Ve společenské místnosti nabídne Harrymu jedna z jeho obdivovatelek odvar z chejru a krabici bonbonů, ale on to rychle odmítne. Hermiona si chtěla přisednout, ale když vidí Rona a Levanduli, jak jsou do sebe na jejím křesle zapleteni, jde radši spát.
Příští den na hodině přeměňování se Hermiona a Ron pohádají a Hermiona s brekotem uteče. Na záchodě ji utěší Lenka Láskorádová, která pak potká Harryho. Jakmile si Hermiona vezme věci, které zapomněla ve třídě, Lenka řekne Harrymu,že Ron někdy říká legrační věci, ale někdy jeho výroky i zraňují. Harry si pomyslí, že Lenka má zvláštní nadání říkat děsivou pravdu. Lenka také řekne, že se za ní Ginny postavila a zakázala dvou klukům, aby jí říkali "Střelenko" a Harry požádá Lenku, aby s ním šla na tu vánoční party u Křiklana. Lenka je ráda, protože ji ještě nikdo nikdo na party nepozval. Najednou se objeví Protiva a začně vykřikovat "Harry láskuje Střelenku".
Brzy už každý ví, že Harry pozval Lenku, a Ronovi se to nelíbí, že mohl pozvat kohokoliv kromě ní. Ginny mu za to vynadá. Hermiona sedí sama hraje si s jídlem na talíři a Ron s Harrym si přisednou. Za chvilku dorazí i ostatní nebelvírské holky a Levandule padne Ronovi do náručí. Parvati se cítí provinile, že se smála Hermioně a zeptá se jí na večírek. Aby Hermiona ublížila Ronovi, řekne, že jde s McLaggenem. Parvati je ohromená a poznamená, že Hermioně se fakt líbí hráži famfrpálu, nejdřív Krum, teď McLaggen! Hermiona zdůrazní, že se jí líbí jen dobří hráči famfrpálu. Harry přemýšlí o tom, kam až holky můžou klesnout, aby se pomstily.
Když jdou Harry a Lenka na večírek, Harry se od ní dozví, že přijde i Rufus Brousek a že je to upír. Harry neví, jestli jí má věřit.
Na večírku Křiklan Harrymu představí experta na upíry a jeho přítele upíra Sanguiniho. Jsou tam i Sudičky a také profesorka Trelawneyová, která pořád pije. Přijde i Snape a Křiklan mu řekne, že Harry má na lektvary talent, jako jeho matka. Snape řekne, že si nemyslí, že by Harryho za těch pět let něco naučil a Křiklan vydedukuje, že má Harry talent od přírody. Harry řekne Křiklanovi, že chodí na všechny předměty, které musí zvládnout bystrozor, a Křiklan mu řekne, že bude výtečným bystrozorem. Lenka se zmíní o nějakém komplotu za použití černé magie a nemoci dásní.
Harry se dobře baví s Lenkou a Křiklanem, když Filch přitáhne za ucho Malfoye, který se snažil vkrást na party. Křiklan se směje a vynadá mu, ale dovolí mu zůstat. Ale Malfoy je naštvaný, Filch také a Snape vypadá vystrašeně. Snape odejde s Malfoyem na slovíčko a Křiklan mu řekne, ať na něj není přísný. Harry řekne Lence, že jde na záchod, ale jde špehovat Snapea.
Snape se snaží vymámit z Malfoye informace o Katie Bellové, ale Malfoy se nedá. Snape poznamená, že ho teta Bella musela učit nitrobanu. Malfoy se toulal po hradě a vymýšlel plán. Snape se Malfoyovi snaží pomoci a řekne mu, že uzavřel neporušitelný slib, aby ho ochránil, ale Malfoyovi je to jedno. Vyběhne z místnosti a málem srazí Harryho, který se skrývá pod svým Kapitola 16: Tuze mrazivé Vánoce
Harry a Ron jsou v Doupěti a užívají si Vánoce. Harry chce říct co nejvíce důvěryhodným lidem o rozhovoru mezi Snapem a Dracem. Šanci dostane na Štědrý den, když to řekne Remusu Lupinovi a panu Weasleymu. Oba řeknou, že Brumbál Snapeovi věří a to že jim stačí. Lupin řekne Harrymu, že mu, když učil v Bradavicích, každý měsíc bezchybně připravoval lektvar, ale že tu zahořklost mezi nimi (a také Harrym) nikdo nezacelí.
Harry se zeptá Lupina, co teď dělá. Lupin mu řekne, že je v ilegalitě; žije mezi vlkodlaky a podává informace Řádu. Říká, že jsou na straně Voldemorta, protože chtějí pod jeho vládou získat svobodu, a že má problémy se domluvit s Fenrirem Šedohřbetem, který je šéf a je nejbrutálnější žijící vlkodlak. To on kousl Lupina, když byl malý. Fenrir si vybírá malé děti a vychovává je k tomu, aby nenáviděly kouzelníky. Chce také pokousat dost lidí na to, aby se vlkodlaci mohli chopit moci. Lupin dovypráví a vypije si vaječný koňak. Harry se ho pak zeptá na prince dvojí krve, který vymyslel kouzlo Levicorpus, které kdysi James použil na Snapea. Lupin říká, že nemá páru, protože to nebyl ani on, ani James, ani Sirius. Lupin poradí Harrymu, ať se pokusí zjistit, jak je ta kniha stará, aby si mohl udělat lepší obrázek o princovi.
Dalšího dne dostanou Ron s Harrym vánoční dárky. Jsou mezi nimi jako obvykle svetry, ošklivý náhrdelník Ronovi od Levandule a krabička červů od Krátury pro páníčka. Na Boží hod se celá rodina, s Fleur a Lupinem, cpe, dokud nepřijde Percy s ministrem kouzel, Rufusem Brouskem. Rufus pozdraví a řekne paní Weasleyové, že byli nedaleko, když Percy "rozhodl", že se zastaví doma. Brousek chce ale mluvit s Harrym. Jdou ven a Harry ocení, že vypadá drsněji než jeho korpulentní předchůdce.
Rufus chce po Harrym, aby pravidelně navštěvoval Ministerstvo, aby jako "vyvolený" a velký hrdina vyslovil souhlas s postupy ministerstva. Harry to odmítne, protože se mu nelíbí, jak zavřeli Stana Silničku. Rufus je najednou chladný a snaží se z Harryho vytáhnout informace o Brumbálovi. Ten nic neřekne a varuje Rufuse, aby si s Brumbálem nezahrával.


Kapitola 17: Zamlžená vzpomínka

Harry, Ron a Ginny se vrací po Vánocích do Bradavic. Ve společnské místnosti potkají Hermionu, která zcela ignoruje Rona. Harry řekne Hermioně o všem, co se dozvěděl v Doupěti. Hermiona souhlasí s Lupinem a panem Weasleym, ale upozorní Harryho na Fenrira Šedohřbeta. Malfoy jím hrozil Borginovi, tak konečně teď ví, koho tím myslel.
Na nástěnce se objeví zpráva, že každý, komu do 31. srpna bude sedmnáct, může začít chodit na hodiny přemisťování, což platí pro Harryho, Rona i Hermionu. Všichni jsou nadšeni a ptají se Harryho, jaké to je (on je jediný ze šestého ročníku, kdo to zažil). Harry je odbude a jde na třetí hodinu k Brumbálovi.
Harry Brumbálovi řekne o všem, co se dozvěděl o Dracovi, Rufusovi Brouskovi a o všem, co se událo o Vánocích. Brumbál řekne Harrymu, že Snapeův rozhovor ho netrápí a že i on se s Rufusem hádal kvůli Harrymu. Brumbálovi se zajiskří v očích, když Harry imituje Brouska, jak říká, že Harry je "skrz naskrz Brumbálův muž". Tím se ještě víc upevní přátelství mezi Harrym a Brumbálem (úplný opak toho, než jaký byl jejich vztah v páté knize).
Znovu se vydají na cestu za vzpomínkami. Brumbál shrnuje následující: Raddle nastoupil do školy a dostal se do Zmijozelu. Učitelé toho od Raddlea moc nečekají. Je slušný, dobře vypadá a je to ctižádostivý sirotek, a tak s ním mají soucit. Brumbál vysvětlí, jak se předchůdci Smrtijedů už tehdy shromažďovali kolem Raddlea, ale připouští, že jen velmi obtížně lze získat Raddleovi vzpomínky z Bradavic. Raddle je posedlý svým původem.
První vzpomínka je Morfinova. Raddle přijíždí do domu Gauntových, mluví s Morfinem hadím jazykem a náhle vzpomínka končí. Morfin si od této chvíle nic nepamatoval, až to, jak se příštího dne probudí a zjistí, že mu ukradli prsten. Brumbál dodá, že v tu samou dobu byl Raddle starší a jeho rodiče nalezeni zavražděni. Ministerstvo vyslýchá Morfina a ten se okamžitě přizná. Harry a Brumbál si myslí, že Raddle omráčil svého strýce Morfina, zavraždil otce a prarodiče a pak Morfinovi do paměti vložil falešné vzpomínky.
Druhá vzpomínka patří Křiklanovi. Koná se schůzka Klubu slimáků za dob Toma Raddlea. Dvě místa ve vzpomínce jsou podivně zamlžená a je slyšet pouze Křiklanův hlas (když se Raddle ptá Křiklana, co to jsou viteály, a v té mlze mu Křiklan odpovídá, že o nich nic neví). Brumbál vysvětlí, že se Křiklanovou pamětí někdo manipuloval a nařídí Harrymu, aby tu pravou vzpomínku od něj získal.


Kapitola 18: Narozeninová překvapení

Harry se se svým úkolem svěří Hermioně a Ronovi.
Na hodině Lektvarů jim Křiklan dá za úkol vyrobit protijed na různé jedy. Harry ve své knize nenajde žádnou vhodnou poznámku a když zbývají už jen 2 minuty, najde na okraji stránky napsáno "Prostě jim do krku strč bezoár". Harry si vzpomene, že v prvním ročníku jim Snape řekl, že kamen z žaludku kozy (který se jmenuje bezoár) vás ochrání před většinou jedů. Rychle doběhne do skříně a jeden si vezme. Nikomu ve třídě se nepodaří protijed uvařit, ale když Křiklan přijde ke stolu Harryho, ten mu ukáže bezoár. Křiklan je okouzlen a řekne Harrymu, že je jako jeho matka (Hermiona ale vůbec okouzlena není).
Harry po hodině zůstane ve třídě a zeptá se Křiklana na viteály, ale tomu je jasné, kam Harry míří a řekne Harrymu, že ta vzpomínka, kterou dal Brumbálovi, je kompletní.
Studenti mají první hodinu přemisťování s kouzelníkem z ministerstva. Studenti se pokouší přemístit jen o pár desítek centimetrů. Ani po několika pokusech se jim to nepodaří, jenom Susan Bonesová se na čtvrtý pokus přemístí (ale jedna noha ji zůstane na původním místě).
Při hodině zaslechne Harry rozhovor mezi Malfoyem a jeho poskoky a rozhodne se, že ho začne sledovat s pomocí Pobertova plánku.
Ron má narozeniny a když rozbaluje dárky, přivlastní si i krabici čokoládových bonbónů s nápojem lásky, kterou Harrymu přinesla Romilda. Několik jich sní a začne být Romildou posedlý. Harry pochopí, co se děje, a vezme Rona k Křiklanovi. Křiklan dá Ronovi protilátku a pak se rozhodne, že si připijí na Ronovi narozeniny, a otevře lahev medoviny. Nejprve se napije Ron a ihned je jasné, že byl otráven. Křiklan jedná pomalu, ale Harry použije bezoár a strčí ho Ronovi do úst.


Kapitola 19: Skřítčí špehové

Rona odnesou na ošetřovnu a přijedou jeho rodiče. Dozví se, že si Ron musí odpočinout a uzdraví se. Při dalším famfrpálovém zápase Rona nahradí na postu brankáře Cormac McLaggen. Když se ale snaží řídit tým a půjčí si odrážečskou pálku, odpálí potlouk na Harryho, kterému to naštípne lebeční kost, a tak Harry také skončí na ošetřovně.
Zatímco je Harry na ošetřovně, napadne ho, jak zjistit, co Malfoy dělá. Zavolá Kráturu, bývalého Siriusova domácího skřítka, ale přijde s ním Dobby a poperou se, protože Krátura urážel v Dobbyho přítomnosti Harryho. Harrymu a Ronovi se podaří je od sebe odtrhnout a Harry jim řekne o svém plánu. Nařídí Kráturovi a Dobbymu, aby všude sledovali Draca Malfoye, aby "se na něj přilepili jako dvě náplasti na kuří oka". Harry jim řekne, aby mu pravidelně dávali hlášení, kam Malfoy chodí a co dělá.


Kapitola 20: Žádost lorda Voldemorta

Harry má další hodinu s Brumbálem, který mu ukáže dvě vzpomínky. V první je asi dvacetiletý Voldemort, který pracuje jako nákupčí pro Borgina a Burkese. Navštíví dům jedné postarší dámy, která se jmenuje Hepziba Smithová, která tvrdí, že je vzdálenou příbuznou Helgy z Mrzimoru. Hepzibah mu ukáže své dva poklady. Prvním je šálek, který kdysi patřil Helze z Mrzimoru. Druhým je medailonek, který dříve vlastnila Meropa Gauntová a který kdysi vlastnil Salazar Zmijozel. Druhá vzpomínka je Brumbálova, který se už jako ředitel setkal s Voldemortem. Ten cestoval daleko, aby se ucházel o místo učitele v Bradavicích. Brumbál mu ale připomene jeho opravdové pohnutky a chování. Nakonec ho odmítne přijmout


Kapitola 21: Nenalezitelná komnata

Harry najde v učebnici lektvarů nové kouzlo Sectumsempra a chce ho zkusit. Krátura a Dobby mu podají hlášení o Malfoyovi, že pravidelně navštěvuje Komnatu nejvyšší potřeby. Když se Harry pokusí do komnaty vstoupit, zjistí, že dveře zmizí ve skutečnosti i z mapy.


Kapitola 22: Po pohřbu

Hagrid řekne Harrymu, že pavouk Aragog zemřel, a přeje si, aby se Harry zúčastnil pohřbu. Harry vypije lektvar štěstí Felix felicis a pokusí se přemluvit profesora Křiklana, aby mu prozradil pravou vzpomínku. Ale lektvar ho přiměje, aby šel za Hagridem. Na cestě potká Křiklana a ten se k Harrymu připojí, protože chce získat trochu jedu z akromantule (Aragog). Po dojemném pohřbu se Hagrid se Křiklanem opijí a Harry toho využije, protože ví, že si to Křiklan nebude druhý den pamatovat. Zmínkou o své matce Lilly Evansové, kterou měl Křiklan rád, se mu podaří přemluvit Křiklana, aby mu vyzradil svou vzpomínku na Voldemorta.


Kapitola 23: Viteály

Viteály jsou předměty, které obsahují lidskou duši. Jen málo lidí zaklelo půlku své duše do těchto předmětů. Nikdo ji ale nerozdělil na víc než dvě části. Brumbál se domnívá, že Voldemort v touze po nesmrtelnosti, udělal to, co nikdo jiný před ním: rozdělil svou duši na 7 částí, takže ho nikdo nemůže zabít, pokud existuje alespoň jeden viteál. Brumbál věří, že Voldemort si jako viteály vybral ojedinělé předměty s dávnou minulostí, aby je nikdo nezničil. Sedmý kousek je přímo v jeho těle, takže zbývá ještě šest. Dvě z částí už byly zničeny: deník (v Tajemné komnatě) a prsten, který kdysi patřil Rojvolu Gauntovi, Voldemortově dědečkovi z matčiny strany. Brumbál Harrymu prozradí, že ruku si poranil, když ničil ten prsten. Také mu řekne, že jestli ještě najde nějaké viteály, bude mu Harry moci pomáhat je zničit.


Kapitola 24: Sectumsempra

Harry nadále sleduje Draca a najde ho, jak fňuká na záchodcích Ufňukané Uršuly. Ať už plánuje cokoliv, bojí se, že to nedokáže a bojí se také o životy svých rodičů (a svůj), pokud se mu to nepodaří udělat. Brzy si ale Harryho všimne. Když chce Malfoy na Harryho použít kouzlo Cruciatus, použije Harry kouzlo Sectusempra z učebnice prince dvojí krve, aniž by věděl, co způsobuje. Kouzlo Draca těžce zraní, všude z něj stříká krev. Záhy se objeví profesor Snape a zachrání Dracovi život. Jelikož Harry použil černou magii a způsobil vážné zranění, dostane od Snapea školní trest na zbytek školního roku, takže zmešká finále ve famfrpálu. Na jeho místo chytače nastoupí Ginny a Dean Thomas nahradí Ginny na místě střelce. Když se Harry vrátí do nebelvírské společenské místnosti, zjistí, že Nebelvír vyhrál zápas i školní pohár. Ve vzrušení Harry políbí Ginny. Zdá se, že jim Ron zdráhavě požehnává.


Kapitola 25: Náhodně vyslechnutá jasnovidka

Harry a Ginny jsou spolu šťastní a smějí se tomu, jaké drby o nich kolují po škole. Zdá se, že Ron s jejich vztahem nemá nejmenší problém. Hermiona vyřkne svou teorii o princi dvojí krve. Brumbál zavolá Harryho do své pracovny a Harry na cestě potká profesorku Trelawneyovou, která se nemůže dostat do Komnaty nejvyšší potřeby. Někdo je očividně uvnitř a nikoho jiného tam nepustí. Trelawneyová zaslechne výskot a Harrymu dojde, že Malfoy uspěl. Trelawneyová také Harrymu prozradí, že ten, kdo tehdy vyslechl její proroctví, byl Snape. Když teď Harry ví, že Snape poskytl Voldemortovi informaci, která způsobila, že zabil jeho rodiče, vtrhne celý rozčilený k Brumbálovi a dožaduje se vysvětlení. Brumbál Harryho uklidní a vydají se spolu na cestu za jednou částí Voldemortovy duše.

Kapitola 26: Jeskyně

Brumbál se s Harrym přemístí na útes u moře. Tady kdysi sirotek Tom Raddle mučil dva malé sirotky. Jeskyně je pod vodou, takže se Brumbál s Harrym musí potopit a doplavat tam. Tam si rozsvítí své hůlky. Brumbál se snaží najít nějaký vchod. Probírá se Voldemortovými úmysly a přijde na to, že Voldemort chce své soupeře oslabit. Řízne se a pokape krví zeď. Objeví se vchod a Harry s Brumbálem se ocitnou u velikánského podzemního jezera, v jehož středu září podivné zelené světlo. Harry se pokusí použít kouzlo accio a přivolat k sobě viteál, ale nepodaří se mu to a z vody se na chvilku vynoří něco obrovského. Kráčí kolem jezera a instinktivně se jim podaří najít řetěz, na kterém je přivázaná loďka. Doplaví se do středu jezera na malý ostrov. Na něm je mísa se zelenou tekutinou. Předpokládají, že viteál je ponořený na dně. Protože se nemohou dotknou mísy, ani té tekutiny, Brumbál se rozhodne ji vypít. Vykouzlí si pohár a tekutinu vypije. Trpí strašnou bolestí a dokonce prosí Harryho, aby ho zabil. Ale protože Harry musel Brumbálovi slíbit, že ho donutí vypít tekutinu do poslední kapičky, Harry vydrží a Brumbál to vypije. Když se Harry pokusí nabrat Brumbálovi vodu z jezera, začnou se vynořovat mrtvá těla. Brumbál je zastraší kouzelným ohněm. Z mísy vyjmou medailon a oslabený Brumbál s Harrym pádlují zpět na břeh podzemního jezera. Bezpečně se dostanou z jeskyně a Harry je oba přemístí do Prasinek.


Kapitola 27: Věž v bouři

Harry a Brumbál se vrací do Bradavic. Madam Rosmerta jim půjčí košťata a oba letí k astronomické věži, nad kterou se objevilo Znamení zla. V Bradavicích zavládl chaos. Na věži se objeví Draco. Brumbál znehybní Harryho, který je pod neviditelným pláštěm a Draco odhalí, že úkol, který dostal od Voldemorta, je zabít Brumbála. Také prozradí, že pomocí rozplývavé skříně propašoval do Bradavic další Smrtijedy. Použil rozplývavou skříň, ve které minulý rok zmizel Montague, a druhou měl v obchodě Borgin a Burkes.
Brumbál v klidu rozmlouvá s Malfoyem, aby se vzdal a přidal se na stranu dobra. Malfoy váhá a nedokáže splnit svůj úkol, i když mu přijdou na pomoc další Smrtijedi. Objeví se i Snape a chvilku si mapuje situaci. Brumbál tiše vysloví jeho jméno. Snape na Brumbála chvíli kouká, na obličeji má výraz odporu a nenávisti. Brumbál Snapea naléhavě prosí, ale přímo svou prosbu nevysloví. Snape ho pomocí kouzla avada kedavra zabije a shodí ho z věže.


Kapitola 28: Princův útěk

Když Snape zabije Brumbála, spolu s Drakem prchají. Harry je pronásleduje (mezi bradavickými studenty, kteří bojují se Smrtijedy). Hagrid zatím Snapea a Malfoye zastaví. Jelikož mu v žilách koluje obří krev, odolává Snapeovým kouzlům. Harry je doběhne a snaží se Snapea zabít. Používá různá kouzla, mezi jinými i sectusempra, která našel v knize prince dvojí krve, ale Snapeovi se je daří odrážet. Harry se dvakrát pokusí o kouzlo cruciatus, ale neuspěje a Snape se přizná, že ta kouzla sám vymyslel, že on je tím princem dvojí krve! Snape zabrání Smrtijedům, aby zabili Harryho (toho si chce zabít Voldemort), a utečou.
Harry a Hagrid dorazí k hloučku, který se sklání nad Brumbálovým zkrouceným tělem. Harry si z Brumbálovi kapsy vezme medailon a v něm najde záhadný lístek "Pro Pána zla", ve kterém se píše, že medailonek není pravý viteál, že ten pravý byl ukraden. Autor lístku doufá, že tak pomůže ke zkáze Voldemorta. Podepsal se jako "R. A. B."


Kapitola 30: Bílá hrobka

Hermiona řekne Harrymu, že Eileen Princeová, o které si myslela, že by mohla být princem, byla Snapeova matka. V knihovně objeví, že Princeová si vzala mudlu Tobiase Snapea a pak porodila … Harry vykřikne "vraha!" Severus Snape je dvojí krve jako Voldemort (a oba si myslí, že je jejich mudlovští otcové zradili) a Harry také (i když vlastně Lilly byla čarodějka). Brumbála uloží k odpočinku do bílé hrobky u jezera. Mnohé známé osobnosti se zúčastní pohřbu, stejně jako jezerní lidé a kentauři, kteří na pokraji lesa vzdají hold střelbou ze svých luků. Harry se rozejde s Ginny, protože se bojí o její bezpečnost. Ginny to akceptuje, ale doufá, že až bude Voldemort mrtvý, zase se dají dohromady.
Brousek se Harryho ptá, kde ten večer s Brumbálem byli, ale ten mu odpoví, že mu nemá co říct a zopakuje mu, že je "skrz naskrz Brumbálův muž".
Když se ho Hermiona a Ron vyptávají, Harry jim řekne, že už se do Bradavic nevrátí, i když zůstanou otevřené. Chce se vrátit do domu svých rodičů a také do Zobí ulice, jak to Brumbálovi slíbil, a že zničí ostatní viteály a tím i Voldemorta. Ron a Hermiona přísahají, že mu vždy budou stát po boku a všichni tři se rozhodnou, že půjdou hledat části Voldemortovy duše. Příběh končí, když se Harry utěšuje myšlenkou, že než se vrátí do války, stráví alespoň ještě jeden poklidný den na svatbě Fleur a Billa.

Harry Potter a Princ dvojí krve - kniha (1část)

26. června 2009 v 18:25 | Karolííí×D |  Princ dvojí krve
Harry Potter a Princ dvojí krve (anglicky Harry Potter and the Half-Blood Prince) je v pořadí šestá ze série knih J. K. Rowlingové o Harrym Potterovi. Originál vyšel o půlnoci (britského letního času) na 16. července 2005 a během prvních 24 hodin se ho jen v USA prodalo 6,9 milionu výtisků, čímž se stal nejrychleji prodávanou knihou v dějinách.
Český překlad knihy se začal prodávat již několik dní před ohlášeným termínem 19. prosince 2005. Kniha byla vydána v nákladu 170 000 výtisků.


Shrnutí

Lord Voldemort a jeho Smrtijedi způsobují v zemi více a více neklidu, tentokrát nejen u čarodejů, ale i u mudlovské veřejnosti. Rufus Brousek nahradil Kornelia Popletala ve funkci ministra kouzel a pokouší se dokázat, že úspešně zvládá bojovat proti Pánu Zla. Jeho protivník však má v hlavě jiné plány a svěřuje Draco Malfoyovi tajnou misi. Jeho matka, Narcissa, ze strachu o Draca přesvědčí Snapea odpřísáhnout jeho ochranu uzavřením neporušitelného slibu.
V Bradavicích se Severus Snape stává novým učitelem obrany proti černé magii a Horacio Křiklan zajišťuje výuku lektvarů. Harry získává bývalou učebnici lektvarů "Prince dvojí krve". Díky připsaným komentářům prince se mu daří být v lektvarech první ve třídě. Po jednom ze zápasů Famfrpálu Harry začíná chodit s Ginny Weasleyovou. Jeho kamarád Ron zatím chodí s Levandulí Brownovou, ale ve skutečnosti ho přitahuje Hermiona, se kterou se více sblíží po bolestivém rozchodu s Levandulí.
Harry také začíná docházet na soukromé hodiny k řediteli Brumbálovi, během kterých se dozvídá nemálo informací o minulosti lorda Voldemorta. Brumbál společně s Harrym zjistí, že Voldemort vytvořil šest viteálů, díky kterým může uchovat svoji duši uvnitř různých předmětů. Aby někdo mohl Voldemorta zabít, nejdříve musí zničit všechny jeho viteály. Doposud byly zničeny dva: deník Toma Raddlea a prsten Marvola (Rojvola) Gaunta. Harry s Brumbálem vyráží hledat třetí viteál, Zmijozelův medailon. Brumbál se hledaním velmi vyčerpá. Při návratu do Bradavic se dozvídají, že na školu zaútočili Smrtijedi. Draco Malfoy, který Smtijedům umožnil vniknutí do hradu, se pokouší Brumbála zabít, ale nemá k tomu dostatek odvahy. Nakonec je to Snape, který Brumbála před očima Harryho zavraždí. Při útěku Snape odhalí, že je princem dvojí krve.
Harry zjišťuje, že medailon, který získali s Brumbálem není Voldemortův viteál, ale pouhý padělek položený tajemným R. A. B. Identita této osoby zustává zatím nezodpovězenou otázkou.
Po Brumbálově pohřbu se Harry rozhoduje nevrátit se už do Bradavic a místo toho jít hledat zbylé viteály. Rozchází se s Ginny, protože ji nechce vystavovat nebezpečí, ale je šťastný za podporu svých přátel, kteří mu nabízí, že ho na jeho cestě doprovodí.

Podrobný popis děje

Kapitola 1: Extra ministr

Příběh začíná shrnutím děje ve formě rozhovoru mezi ministrem kouzel a britským premiérem. Předchozí ministr kouzel Kornelius Popletal musel rezignovat na svou funkci a nahradil ho Rufus Brousek. Premiér si vybavuje, jak ho hned po zvolení navštívil Popletal a informoval ho o existenci kouzelnického světa a že v Británii ho řídí Ministerstvo kouzel. Pak si vybavuje několik dalších Popletalových návštěv v předešlých letech. Do premiérovy kanceláře pomocí letaxové sítě dorazí spolu s Popletalem i Brousek a premiér se dozví, že neštěstí, která se přihodila v mudlovském světě, má na svědomí lord Voldemort a jeho následovníci. Premiér je otrávený z toho, jak se kouzelnický svět prolíná s tím mudlovským.


Kapitola 2: Tkalcovská ulice

Belatrix Lestrangeová a její sestra Narcissa Malfoyová navštíví dům na Tkalcovské ulici, kde žije profesor Snape. Syn Narcissy, Draco, dostal úkol od Voldemorta, který je nad jeho síly, a ona chce, aby mu Snape pomohl a udělal to za něj, kdyby se zdálo, že to Draco nezvládne. Belatrix ale Snapeovi nevěří, protože od doby, kdy Voldemort byl poprvé poražen, pracuje pro Brumbála. Snapeovi se podaří vše Belatrix vysvětlit, takže ona nezabrání sestře, aby se Snapeovi svěřila. Nakonec Snape uzavře neporušitelný slib, aby dokázal svou čest a ochotu udělat to, o co ho Narcissa požádala.


Kapitola 3: Chtě nechtě

Brumbál se objeví u Dursleyových a řekne Harrymu, že Grimmauldovo náměstí 12, Krátura, Klofan a všechen další Siriusův majetek teď patří jemu. Harry pošle Kráturu pracovat do Bradavic a Klofana dá do opatrování Hagridovi. Před odchodem připomene Brumbál Dursleyovým, aby Harryho čekali na krátkou návštěvu před jeho sedmnáctými narozeninami. Brumbál a Harry opustí dům strýce a tety. Brumbál má také zraněnou ruku, což způsobily jeho "pomalejší reakce", ale Harrymu neřekne, jak se mu to stalo.


Kapitola 4: Horacio Křiklan

Spolu s Brumbálem se Harry vydá místo do Doupěte k jedné vesnici. Brumbál řekne Harrymu, že potřebují nového učitele (pravděpodobně na pozici učitele obrany proti černé magii) a jdou přemluvit Horacia Křiklana (Brumbálova starého kolegu), aby to místo přijal.
Křiklan je obtloustlý bývalý ředitel Zmijozelské koleje. Nechce se mu to místo přijmout, ale nakonec se jim ho podaří přemluvit. Brumbál pak Harryho dopraví do Doupěte a řekne mu, že mu bude dávat soukromé hodiny.

Kapitola 5: Šišlavá nákaza

Artur Weasley stojí v čele nového oddělení pro odhalování a konfiskaci falešných obranných kouzel a ochranných předmětů, tj. hledají a zabavují falešné obranné předměty jako lektvary, které chrání před nebezpečím, nebo lotroskopy, které slouží jako sledovací zařízení pro Smrtijedy.
Fleur Delacourová je u Weasleyových také, chtějí se s Billem Weasleym vzít. I Hermiona je v Doupěti. Jméno kapitoly je odvozeno od hanlivé přezdívky (Šišla), kterou si Hermiona a Ginny vymyslely pro Fleur. Harry, Ron a Hermiona dostanou výsledky zkoušek NKÚ. Dozvíme se, že známka T opravdu znamená Troll. Harry získal:
Astronomie: P
Péče o kouzelné tvory: N
Kouzelné formule: N
Obrana proti černé magii: V
Jasnovidectví: M
Bylinkářství: N
Dějiny kouzel: H
Lektvary: N
Přeměňování: N
Harryho výsledky jsou dobré, ale myslí si, že jeho sen stát se bystrozorem se nesplní. Potřeboval by totiž V z lektvarů, aby ho Snape přijal na lektvary pro pokročilé - lektvary jsou jedním z předmětů, které bystrozor musí splnit u OVCÍ.
Ron dostane podobné výsledky (také neudělá dějiny kouzel a věštectví), ale žádné V, Hermiona dostane deset V a jednu N (z obrany proti černé magii). Všichni tři mohou postoupit do tříd pro OVCE.


Kapitola 6: Draco v Obrtlé


Pravidelně jsou zabíjeni a mizí lidé. Igor Karkarov je mrtev, byl zabit Smrtijedy, pan Ollivander (výrobce hůlek) zmizel.
Harry se stává famfrpálovým kapitánem, což mu, dle Hermiony, dává status prefekta (říká, že může používat jejich koupelnu, ale jestli existují i další výhody, není známo).
Celá rodina jde nakupovat do Příčné ulice, kde potkají Hagrida a zažijí nepříjemné setkání s Dracem Malfoyem a jeho matkou Narcissou. Harry vidí Draca v obchodě Madam Malkinové a jeho podezření ještě vzroste, když Malfoy odstrčí paní Malkinovou, když se mu snaží vyhrnout rukáv. Harry si myslí, že Draco schovává Znamení zla, důkaz toho, že je Smrtijed.
Rodina pak jde do Kratochvilných kouzelnických kejklí, žertovného obchodu Freda a George, který jen vzkvétá a to nejen díky prodeji žertovných předmětů, ale také proto, že prodává ministerstvu začarované ochranné klobouky, kabáty a rukavice.
Draco zajde do Obrtlé ulice, kde navštíví obchod Borgin & Burkes. Straší Borgina, když řekne, že "rodinný přítel", Fenrir Šedohřbet, ho navštíví, když "tuto věc neopraví". Malfoy mu také řekne, ať mu zarezervuje na později určitou věc a ať to nikomu neříká.


Kapitola 7: Křikův klub


Harry se svěří Ronovi a Hermioně s podezřením, že Draco Malfoy je Smrtijed. Harry jim řekne, jak Draco řval a ucukl, když mu chtěla paní Malkinová vyhrnout rukáv, a že také Borginovi ukázal něco, co ho přimělo, aby Malfoye bral vážně. Je to prozatím pouze podezření.
Ginny Weasleyová má mazlíčka - trpaslenku Arnolda.
Později jsou v Bradavickém expresu Harry a Neville pozváni na svačinu s profesorem Křiklanem. Když tam dorazí, najdou tam spoustu lidí, včetně Ginny Weasleyové a Blaise Zabiniho, zmijozelského studenta z Harryho ročníku. Všichni studenti jsou spojeni se slavnými čaroději a čarodějkami, kromě Ginny, kterou Křiklan pozval, když viděl jedno z jejích zaklínadel. Křiklan je všechny vyzpovídá (Harryho, Nevilla, Giny, Zabiniho, Cormaca McLaggena a Marcuse Belbyho) a rozloučí se s nimi s důvěrou, že budou pokračovat ve slávě svých příbuzných. Když Harry odchází z kupé, sleduje, schován pod neviditelným pláštěm, Zabiniho do kupé k Malfoyovi, aby mohl Malfoye nepozorovaně poslouchat. Malfoy prozradí, že příští rok už v Bradavicích být nemusí, protože se začal zabývat "většími a lepšími věcmi". Ostatní zmijozelští jsou překvapeni a Zabini se zeptá, co asi tak pro Voldemorta může dělat, když ještě nedokončil školu. Malfoy odsekne, že práce, kterou mu dal Pán zla, nevyžaduje vzdělání.
Vlak dorazí do Prasinek, ale na Harryho, který je o samotě, narazí Malfoy. Znehybní Harryho a zlomí mu nos, když mu dupne na obličej. Pak přes něj přehodí neviditelný plášť, což znamená, že se Harry vůbec nemusí letos dostat do školy.

Kapitola 8: Snapeův triumf

Harryho zachrání Tonksová, vyléčí mu zlomený nos a vykouzlí patrona (ale jiného, než měla dříve), aby na hradě věděli, že je Harry v pořádku. Stále ji zřejmě trápí Siriusova smrt, vypadá velmi bledě. Když dorazí ke vchodu do Bradavic, dveře otevře Snape a Harryho dovede do Velké síně. Na cestě Nebelvíru strhne 70 bodů. Harry na Malfoye nežaluje, protože je hrdý a stydí se.
Po slavnosti (kterou Harry zmešká o sekundy) oznámí Brumbál jmenování profesora Horacia Křiklana na post učitele lektvarů, což znamená, že Snape se konečně ujme vysněné obrany proti černé magii.


Kapitola 9: Princ dvojí krve


Harryho sen stát se bystrozorem je tedy zase skutečný. Když lektvary učí Křiklan, může tam chodit, i když dostal N. Bohužel pro Hagrida už Harry, Ron ani Hermiona nechodí na hodiny péče o kouzelné tvory. Na všechny ostatní předměty ale chodí spolu. Profesorka McGonagallová Harrymu předá seznam potencionálních hráčů famfrpálu, kteří se zúčastní zkoušek.
Na hodině obrany proti černé magii se učí tichá kouzla, kouzla, která vyvoláváte bez mluvení. Když Harry vykouzlí ochranný štít a Snape ho srazí, je na něj Harry drzý. Dostane proto od Snapea školní trest. Naštěstí ho zachrání Brumbál, když mu na stejnou dobu dá první soukromou hodinu.
Lektvary jsou teď daleko zábavnější, když je Snape pryč. Hermiona vyhraje Nebelvíru 30 bodů. Křiklana (bývalého ředitele Zmijozelu) potěší, že je Hermiona taková dobrá čarodějka, i když má rodiče mudly. Lily Potterová byla také jednou z jeho nejoblíbenějších studentek (dává ale přednost čisté krvi).
Křiklan také uvaří lektvar Felix felicis (lat. šťastné štěstí), což je tekuté štěstí. Když si vezměte lžičku ke snídani, budete mít perfektní den. Je ovšem zakázaný při soutěžích, zkouškách, volbách a nadměrná konzumace způsobuje závratě, lehkomyslnost a při předávkování smrt. Ten, kdo na první hodině uvaří nejlepší doušek živoucí smrti, získá lahvičku štěstí, která stačí na 12 hodin. Harry uvaří lektvar za pomocí roztrhané, vypůjčené knihy lektvary pro pokročilé. Učebnice ale na okrajích stránek obsahuje užitečné rady a Harrymu se podaří přetrumfnout celou třídu včetně Hermiony. Při obědě řekne Ginny, Ronovi a Hermioně, že postupoval podle rad v knize, stejně jako Ginny, když chodila do prvního ročníku, ale když knihu přezkouší, neobjeví žádné nebezpečí. Harry ji pak shodí a na poslední stránce najde nápis: Tato kniha patří princi dvojí krve.


Kapitola 10: Rodina Gauntů

Hermioně se ta kniha nelíbí a naznačí, že "princ" by mohla být i žena (písmo v knize vypadá spíše jako ženské). Harry argumentuje: "Kolik holek se stalo princem?" Ale znamená to, že i Lilly Potterová mohla být původním vlastníkem knihy (Křiklan sám říká, že Lilly byla mistryní v lektvarech). Harry odchází na první soukromou hodinu s Brumbálem. Brumbál mu řekne, že se nebude učit kouzla, ale že se pokusí vypátrat, jaké jsou Voldemortovy úmysly. Brumbál vytáhne lahvičku se vzpomínkami Boba Odgena, který pracoval v oddělení pro uplatňování kouzelnických zákonů, než zemřel. Vylije lahvičku do myslánky a s Harrym se tam ponoří.
Navštíví vesnici Malý Visánek (s kostelem, hřbitovem, panským sídlem a malým křovím), kde se nachází dům Gauntových. Odgen jde do domu a snaží se zatknout muže jménem Morfin, který mluví hadím jazykem. Jeho otec, Rojvol, prozradí, že jsou posledními potomky Salazara Zmijozela a že nesnáší mudly a mudlovské šmejdy. Jeho dceři Meropě (Voldemortova matka) se líbí mudla, který žije ve městě, a když se Odgen vrátí s posilou, aby zatkli otce i Morfina, je Merope volná. Očaruje mudlu Toma Raddlea st. a vezmou se. Ale když ho zbaví očarování, on ji opustí, i když je v jiném stavu. Brumbál hodinu končí tady a řekne Harrymu, že další mu vysvětlí později. I to, jak si poranil ruku.


Kapitola 11: Hermionina pomocná ruka

Hodiny normálně pokračují a Harry, Ron a Hermiona se snaží naučit kouzla, která se nevyslovují. Harry se rozhodne, že si půjde promluvit s Hagridem. Také musí jít na zkoušky famfrpálu a vybrat nový tým. Hermiona se jen tak zmíní, že Harry "nikdy nebyl tak populární" mezi dívkami a že "ani nevadí, že jsi přes prázdniny vyrostl skoro o třicet centimetrů". Na to Ron odvětí, že je také dost velký (Hermiona totiž naznačuje zájem o Harryho a to se Ronovi moc nelíbí). Harrymu je nějak horko, i když počasí je bídné.
Průvodčí ze Záchranného autobusu, Stan Silnička, byl uvězněn za to, že projednával na veřejnosti plány Smrtijedů, a Brumbála od té soukromé hodiny s Harrym nikdo neviděl. Eloise Midgenová odešla na žádost rodičů ze školy, protože se báli o její bezpečnost, a matku Hannah Abbottové před nedávnem nalezli mrtvou.
Když trojice projde kolem Parvati a Levandule, tak Parvati šťouchne do Levandule a ta se na Rona usměje. Ten se na ni také nejistě usměje a Hermiona je najednou chladná a drží si odstup a ani mu nepopřeje hodně štěstí na zkouškách do famfrpálového družstva.
Zkoušky nedopadnou nic moc, ale Harry si vybere Katie Bellovou, Ginny a novou hráčku Demelzu Robinsovou jako střelce, Jimmyho Peakse a Ritchieho Coota jako odrážeče a Rona jako brankáře, což poněkud naštve Cormaca McLoggana. Levandule Brownová popřeje Ronovi hodně štěstí, když letí na zkoušku. Hermiona to zaslechne a řekne Ronovi, že byl výborný, což naštve Levanduli. Ron je rád, že ho Hermiona pochválila.
Když potom jdou do Hagridova domku, řekne Ron, že McLoggan vypadal jako zmatený, když chytal branku. Hermiona se začervená, ale Ron si toho nevšimne.
Rozhovor s Hagridem je rozpačitý, ale nakonec zjistí, že Aragog umírá a trojice mu (nepravdivě) řekne, že profesorka Červotočková je hrozná učitelka.
Horacio Křiklan je před večeří zastaví a pozve Harryho a Hermionu na "malinkou party, jen několik vycházejících hvězdiček" a Rona při tom zcela ignoruje. Harry řekne, že má školní trest se Snapem a že nemůže přijít. Křiklan se snaží přemluvit Snapea, aby ho pustil.
Později večer, než jde Harry ke Snapeovi, jim Hermiona oznámí, že Artur Weasley prohledal rezidenci Malfoyových, ale že nenašel nic a že Malfoy nemohl tu věc na opravu nikam odnést, protože všechno kontrolují detektory temných věcí. A Ron celou dobu zírá na Levanduli Brownovou.
Demelza přinese Harrymu vzkaz od Snapea, že ho očekává ve svém kabinetu a že ho nezajímá, na kolik party byl pozván.


Kapitola 12: Stříbro a opály

Harry leží v posteli a čte si knihu prince dvojí krve, která je plná kouzel, jež mohou přijít vhod. Harry vyzkouší jedno bezeslovné kouzlo na levitování lidí, podobné jako jeho otec použil ve Snapeově vzpomínce. Myšlenku, že by snad jeho otec mohl být princem dvojí krve, ale zavrhne, protože jeho otec byl čisté krve.
Brumbál naplánuje další hodinu na pondělní večer, na stejnou dobu, kdy má Křiklan další ze svých pravidelných večírků. Křiklan tam chce mít Harryho společně s Hermionou a Ginny, ale neustále mu to maří jiné věci.
Koná se také první výlet do Prasinek. Když odmítnou pozvání Křiklana, potkají hostinského z Prasečí hlavy a Mundunguse Fletchera, který mu u sebe bednu plnou kradeného zboží, včetně poháru se znakem Blacků. Harry chytí Mundunguse pod krkem a chce si to vzít zpátky a nařkne Fletchera, že po smrti Siriuse ten dům vykradl. Fletcher Harryho odstrčí a přemístí se. Objeví se i Tonksová, která řekne, že to nemá cenu.
Trojice je chvíli U tří košťat, ale rozhodnou se jít domů. Do hradu jdou za Katie Bellovou a její kamarádkou Leanne, až se Katie a Leanne začnou hádat kvůli balíčku. Leanne ho chce vzít a on se roztrhne. Katie se s křikem zvedne do dvoumetrové výšky, spadne na ně dolů a svíjí se a křičí. Přijde Hagrid a odnese ji. Ron se chce dotknout balíčku, ale Harry mu v tom zabrání. V balíčku je náhrdelník od Borgina & Burkese, u kterého měl cedulku "prokletý". Leanne jim řekne, že Katie se začala chovat divně, když přišla ze záchoda a v ruce držela balíček, který měla doručit. Domnívala se, že Katie je ovládána kletbou Imperius, a tak chtěla ten balíček vzít, jenže on se roztrhl a Katie se ho dotkla. Dostaví se profesorka McGonagallová a odvede je do svého kabinetu, kde jí Harry řekne, že podezřívá Malfoye. McGonagallová to popře, že prý měl Malfoy u ní školní trest, ale Harry si myslí, že měl komplice. Ron a Hermiona už Harryho zmínky o Malfoyovi neberou na vědomí.


Kapitola 13: Raddleovy tajnosti

Harry má druhou hodinu s Brumbálem. Posledně byla Meropa (Voldemortova matka) těhotná. Potřebovala peníze, protože nedokázala použít kouzla na to, aby se uživila, a tak Kataraktusovi Burkesovi (jednomu ze zakladatelů obchodu Borgin & Burkes) prodala zlatý medailonek, který kdysi patřil Salazaru Zmijozelovi. Za tento cenný náhrdelník jí zaplatil pouze 10 galeonů.
Tentokrát se Harry podívá do Brumbálových vzpomínek.
Brumbál navštíví mudlovský sirotčinec, aby si promluvil s jedenáctiletým Tomem Raddlem. Vrchní sestra mu sice řekne, že Raddle je divný kluk, ale Brumbál si s ním jde osobně promluvit. I když jemu teprve 11, tak už manipuluje s ostatními dětmi, škrtí králíky, zraňuje lidi a mluví hadím jazykem. Mladého Brumbála znepokojuje jeho ctižádost, krutost, krádeže a podobné věci a rozhodne se, že ho nespustí z očí.
Po návratu do pracovny se Brumbál přizná, že tehdy vůbec neměl tušení, že z tohoto malého kluka jednou vyroste ten nejobávanější zlý čaroděj všech dob.


Kapitola 14: Felix felicis

Trojice je na hodině bylinkářství a probírají právě rostlinu s názvem Snargaluff, která má hodně chapadýlek a uvnitř ní rostou lusky o velikosti grapefruitu. Hermiona řekne Ronovi a Harrymu, že večeře Klubu slimáků jsou docela zábavné a že Harry musí přijít na tu vánoční, protože Křiklan si vybere den tak, aby tam mohl Harry přijít. Ron se naštve a řekne Hermioně, ať tam klidně jde třeba s McLaggenem, aby z nich mohli udělat "Krále a královnu slimáků", a Hermiona rozhořčeně odpoví, že ona chtěla pozvat Rona, ale když je takový protivný, může se na něj vykašlat.
Harry si pomyslí, že dříve nebo později, jestli se Ron a Hermiona dají dohromady a rozejdou se, tak mezi nimi vznikne nepřeklenutelná propast a Harry je nebude umět smířit, anebo si budou tak blízcí, že mezi sebe Harryho nepustí. Řekne si, že počká a uvidí, jak se to vyvine.
Katie Bellová je zatím pořád v nemocnici, takže Nebelvíru chybí jeden střelec. Harry si nakonec vybere Deana Thomase, protože dobře létá. Dean je šťastný a rychle běží tu novinku sdělit Ginny (která je také střelcem a navíc spolu chodí). Seamus se ale cítí poněkud v rozpacích. Nebelvírským studentům se moc nelíbí, že si Harry do týmu vybral dalšího spolužáka z ročníku, ale Harry věří, že je Dean šikovný, jak předvedl na tréninku před zápasem. I odrážečům to jde skvěle.
Naproti tomu Ron je něco jiného. Zase se mu vrátila nervozita a je tak nervozní, že udeří Demelzu do úst. Harry Rona povzbuzuje a ten se očividně cítí lépe, dokud na cestě do nebelvírské společenské místnosti nepotkají Deana a Ginny, kteří se líbají. Harry cítí žárlivost, když tam tak Deana s Ginny vidí, a také Ron se zlobí.
Dean se rychle vytratí a Ginny s Ronem na sebe začnou křičet. Vytáhnou hůlky a Harry odstrčí Rona ke zdi, takže ten jen tak tak mine sestru. Ginny urazí Rona, když mu řekne, že už všichni jeho kamarádi a každý z rodiny někdy někoho políbili a že Ron má zkušenosti "dvanáctiletého kluka" a že "nejlepší polibek, který kdy Ron dostal, byl od naší tety Muriel". Ginny odejde a Harry s Ronem jdou do společenské místnosti.
Po cestě si Harry říká, že je naštvaný, protože viděl, jak spolužák líbá sestru jeho nejlepšího kamaráda, ale jeho vlastní myšlenky ho zradí. Harry se vidí, jak stojí na té chodbě místa Deana, líbá Ginny a jak přiletí Ron a křičí na něj. Pak si představuje, jak je s Ginny sám a žádný Ron je neruší.
Ron začíná být agresivní a Harry se ponoří do nepokojného spánku a snaží se nemyslet na Ginny. Snaží se sám sebe přesvědčit, že se ji snaží jen bratrsky chránit.
Druhý den Ron nadává na každého kolem sebe, Deana a Ginny ignoruje a vysmívá se Hermioně, která se cítí dotčená a zmatená. Hermiona jde pak rychle spát a Ron jde rychle do postele poté, co nadával na nějaké prváky. Ronovi se nevede líp, na posledním famfrpálovém tréninku před zápasem se Zmijozelem pustí všechny góly a navíc tak křičí na Demelzu, že ta se rozpláče. Ron téměř odstoupí, ale Harry mu v tom zabrání. Avšak celý večer je skleslý. Nepomůže mu ani to, když ho Harry povzbuzuje a křičí na něj.
Harry v noci konečně dostane nápad, jak Rona pro zápas povzbudit. Dá Ronovi při snídani sklenici dýňového džusu, ale přiběhne rozzlobená Hermiona a radí Ronovi, aby to nepil. Viděla totiž Harryho, jak něco do sklenice nalil, a podezřívá ho, že použil Felix felicis. Ron přesto džus vypije. Hermiona je v šoku.
Felix zřejmě funguje, protože nejlepší zmijozelský střelec je zraněný a Malfoy je též nemocný. Harry podezřívá Malfoye, že má něco za lubem.
Novým komentátorem je Zachariáš Smith, který využije každou příležitost, aby Harryho tým urazil. Po půl hodině vede Nebelvír 70:0. Ron má několik vynikajících zásahů, a tak Smith napadá odrážeče. Za několik dalších minut už Nebelvír vede 100:0 a zmijozelský chytač uvidí Zlatonku. Harrymu se ho podaří na chvilku vyrušit a Zlatonku chytí a Nebelvír vyhrává. V šatně panuje vítězoslavná atmosféra a ve společenské místnosti se chystá večírek. Všichni kromě Rona a Harryho odejdou. V tom tam vlítne Hermiona a vynadá Harrymu a oznámí, že to jde říct. Harry se na oba usmívá a řekne Ronovi, že mu do džusu ve skutečnosti nic nenalil, a ukáže jim plnou lahvičku. Ron je tak šťastný, že zařve na Hermionu a vyřítí se ven. Hermiona ho se slzami v očích následuje.
Harry je namíchnutý, že jeho plán, jak je udobřit, nevyšel, a jde za nimi. Na večírku mu Ginny řekne, že Ron je v koutě s Levandulí. Harry najde Rona, který, podle Ginny, "se snaží Levanduli sníst obličej". Harry spatří Hermionu, jak se vyřítila pryč, a jde za ní. Najde ji v místnosti a kolem hlavy jí létají ptáčci, které si vyčarovala. Snaží se ji utěšit. Hermiona viděla Rona a není schopná slova. Ron do té místnosti vtrhne s Levandulí, ale ta se vytratí. Hermiona řekne Ronovi sbohem a poštve na něj ptáčky, kteří ho začnou klovat. Pak se vzlykotem uteče pryč.
Harry Potter a fénixův řád - kniha

26. června 2009 v 18:05 | Karolííí×D |  Harry Potter a fénixův řád - kniha
Harry Potter a Fénixův řád
AutorJ. K. Rowlingová
Původní názevHarry Potter and the Order of the Phoenix
PřekladatelPavel Medek
ZeměVelká Británie
Jazykangličtina
Žánryfantasy, dobrodružná
Datum vydání2003
Předešlé díloHarry Potter a Ohnivý pohár
Následující díloHarry Potter a princ dvojí krve
Harry Potter a Fénixův řád (anglicky Harry Potter and the Order of the Phoenix) je pátou knihou řady o Harrym Potterovi, autorkou této série je J. K. Rowlingová. Kniha byla vydána 21. června 2003 ve Velké Británii, USA, Kanadě, Austrálii a mnoha dalších zemích. Během prvního dne se ve Velké Británii a USA prodalo dohromady téměř 7 milionů kopií. Kniha má 38 kapitol a zhruba 255,000 slov. Dne 5. dubna 2006 společnost Warner Brothers oznámila film téhož názvu, který je k vidění od 13. července 2007.


Překlad a vydání

První oficiální překlad byl publikován ve Vietnamu dne 21. července 2003. První oficiální evropská verze byla vydána v Srbsku Černé Hoře v srbštině, oficiálním vydavatelstvím Narodna Knjiga, na počátku září 2003.
V České republice skupina studentů přeložila knihu již během léta, mnohem dříve než bylo plánováno oficiální vydání. Jeden 14letý školák ji zveřejnil na svých stránkách. Tím způsobil zmatek; Albatros se rozhodl chlapce zažalovat, ale nakonec své rozhodnutí odvolal.


Obsah

Kniha popisuje události pátého roku Harryho pobytu v Bradavicích. To jest rok po znovu nabytí sil jeho největšího nepřítele - lorda Voldemorta (Toma Raddlea). Harryho ještě v Kvikálkově napadnou dva mozkomorové a proto je převezen do Londýna, hlavního štábu Fénixova řádu a později je nucen se dostavit na Ministerstvo kouzel kvůli disciplinárnímu řízení. Na něm je Harry zproštěn viny, že provedl kouzlo před mudlou. Když se Harry vrátí do Bradavic je považován za blázna. Jak však rok pokračuje, většina ostatních studentů si uvědomí, že měl Harry pravdu. Jednou v noci má však vidění, kde je pan Weasley napaden hadem lorda Voldemorta. Proto začal studovat nitrobranu pod dohledem Severuse Snapea, aby zabránil lordu Voldemortovi ve vnikání do svého vědomí. V nitrobraně však neuspěje. Tak se stane, že při zkouškách náležité kouzelnické úrovně (NKÚ) usne. A má další vidění. Toto vidění se odehrává na odboru záhad, kde lord Voldemort jakoby mučí jeho kmotra Siriuse Blacka. Harry se tam vydá spolu s několika přáteli. Tam však na ně již čekají následovníci lorda Voldemorta - Smrtijedi. Nikomu se však nic nestane, ale věštba (její záznam) se rozbije. A ta byla to jediné, co Pán zla (Voldemort) na ministerstvu chtěl. Později na Ministerstvo kouzel dorazí členové Řádu, spolu se Siriusem, kterého zabije Belatrix Lestrangeová - jeho sestřenice. Když Harrymu Brumbál později vysvětlí, co bylo v té věštběm, je konec roku a všichni studenti se vrací na prázdniny domů.

Diplomky for you za spřátelení

24. června 2009 v 14:44 | Karolííí×D


Líbí??

Diplomky for me za spřátelení

24. června 2009 v 14:39 | Karolííí×D
díky moc sou krásný!!:)
Diplomek for Cho-Chang

21. června 2009 v 18:34 | Karolííí×D
Doufám že se diplomek alspoň trochu líbí :)


Diplomek for me by:Cho-Chang

Díky moc je krásnej :)

Belatrix Lastrangeová - Helena Bonham Carterová

21. června 2009 v 7:42 | Karolííí×D |  Other
Povolání: Herečka
Věk: 43
Datum narození: 26. 05. 1966
Místo narození: Londýn, Anglie
Znamení: Blíženci
Výška:
160 cm

Životopis

Helena si v roce 2002 zahrála s Guyem Pearcem ve filmu Till Human Voices Wake Us a následující rok ve válečném dramatu z produkce HBO Živě z Bagdádu, za které byla nominována na Zlatý glóbus a Emmy. Svůj talent propůjčila např. provokativnímu Klubu rváčů od Davida Finchera, nové verzi Planety opic od Tima Burtona a nebo černé komedii Davida Atkinse Novocaine.

Za svou roli ve Wings of the Dove režiséra Iana Softleyho získala nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší herečka, Zlatý globus a cenu Screen Actors Guild. Je také držitelkou ocenění Canadian Genie Award (za film Margaret's Museum) a byla nominována na Emmy (za roli v seriálu Merlin). V poslední den natáčení jejího celovečerního debutu Lady Jane jí James Ivory nabídnul hlavní roli ve filmu
Pokoj s vyhlídkou. Tím odstartoval sérii adaptací románů E. M. Forster, díky kterým Bonham Carter získala mezinárodní uznání.

Následovaly filmy Kam se i andělé bojí vstoupit, Howards End, Hamlet, Frankenstein a Mocná Afrodité. Bonham Carter má na kontě také spoustu televizních rolí - zahrála si oběť anorexie v komediálním dramatu Správná věc, striptérku ve filmu Tančící královna a vdovu po Lee Harvey Oswaldovi v dramatu Fatal Deception. Zahrála si také v divadelních hrách Woman in White, The Chalk Garden, House of Bernarda Alba a Trelawny of the Wells.

V roce 2005 dala hlas Paní Tottingtonové v celovečením dobrodružství Wallace & Gromita od Nicka Parka a ve stejném roce se objevila v roli maminky Buckettové v
Burtonově snímku Karlík a továrna na čokoládu. S režisérem Timem Burtonem znovu spolupracovala, když propůjčila svůj hlas postavě Mrtvé nevěsty v animovaném horroru Mrtvá nevěsta Tima Burtona, který vychází ze staré ruské pohádky podobného půdorysu. Je to příběh Mrtvé nevěsty a nešťastného ženicha, kterého si ona v den jeho pozemské svatby odtáhne do podsvětí.

Již dříve se objevila v několika Burtonových filmech, např.
Velká ryba nebo Planeta opic. Dále si zahrála Belatrix Lestrengovou ve snímku Harry Potter a Fénixův řád a následně pak v dalších dílech. V roce 2008 se objevila ve filmu Sweeney Todd,také řežírovaném Timem Burtonem,jako Mrs Lovett. Další film, který s Timem natáčí ( i s Johnny Deppem) je Alenka v říši divů (2010).

S Timem Burtonem, se kterým spolupracovala na spoustě filmů, žije a mají spolu dvě děti, syna Billyho Raye (nar. 4.10.2003) a dceru Nell (nar.15.12.2007).

Zajímavost:
Její blízký přítel a zejména dlouholetý přítel Tima Burtona, herec
Johnny Depp , je kmotrem jejího prvorozeného syna Billyho Raye Burtona.Viktor Krum - Stanislav Lanevský

21. června 2009 v 7:39 | Karolííí×D |  Other
Povolání: herec
Věk: 24
Datum narození: 16. 05. 1985
Místo narození: Sofia, Bulharsko
Znamení: Býk

Životopis

Barva očí: hnědá
Barva vlasů: hnědá
Výška: 180 cm
Sourozenci: mladší sestra
Přezdívka: Stan
Kam chodil na školu?: Mill Hill School (10 mil od centra Londýna)

Stanislav Ianevski se připojil k mladým tvářím
Harry Potter a Ohnivý pohár jako Viktor Krum, zástupce Kruvalu v Turnaji tří kouzelníků, který bojuje proti zástupcům Bradavic a Krásnohůlek. Dvacetiletý Stanislav byl pro roli Kruma objeven zcela náhodou, když byl v Anglii na výměnném studijním pobytu. Stanislav už v Británii studoval čtyři roky, kdy jeho školu navštívila castingová režisérka a čirou náhodou zaslechla, jak se s někým baví na chodbě.

Castingová režisérka Fiona Weir jej poté požádala, zda by byl ochoten se zúčastnit konkurzu na roli Viktora Kruma. Stanislav se brzy dostal do čelních míst žebříčku nejvhodnějších adeptů, ale školní rozvrh mu znemožnil, aby se zúčastnil druhého
kola, což značně snížilo jeho šance roli získat. Vyžádala si mimořádný konkurz a nakonec se probojoval do nejužšího výběru. Ačkoliv před tím nikdy nehrál, v jeho rodině se herecký talent projevoval a castingová režisérka rozpoznala jeho dobré předpoklady.

Stanislav Ianevski se poté s režisérkou setkal ještě jednou, kdy byl požádán, aby se ještě setkal s
Mike Newellem, režisérem Harry Potter a Ohnivý pohár. Ten mu na schůzce řekl, že roli Victora Kruma získal. Když není Stanislav na placu, kde představuje Viktora Kruma, věnuje se mnoha sportům jako například tenisu, fotbalu, rugby, atletice a plavání.Fleur DelaCour - Clemence Poésy

21. června 2009 v 7:35 | Karolííí×D |  Other
Povolání: Herečka
Věk: 26
Datum narození: 30. 11. 1982
Místo narození: Paříž, Francie
Znamení: Střelec
Výška: 170 cmŽivotopis

Clémence Poésy si zahrála ve filmu Harry Potter a ohnivý pohár (2005) Fleur Delacourovou, studentku z krasnohůlské dívčí školy, která se má v Turnaji tří kouzelníků postavit proti Harry Potterovi, Cedricovi Diggorymu a Viktoru Krumovi. Poésy pro britské diváky tak říkajíc patří k národnímu dědictví. Navzdory tomu, že je z Francie, zahrála si v seriálu BBC Spiknutí střelného prachu královnu Marii Skotskou. Minisérie, kde hrál i Robert Carlyle, natočil Gillies MacKinnon.

Role ve Spiknutí střelného prachu byla pro tuto francouzskou herečku první velkou příležitostí v angličtině a dobrá ukázka toho, že je schopna uspět i mimo rodnou Francii v cizojazyčné roli. Patří k nemnoha francouzským herečkám, které umí střídat různé druhy anglického přízvuku, přičemž je schopná jazykově odstínit jak královnu, jíž se dostalo francouzského vychování, tak oduševnělou dospívající Američanku. Po natáčení
Harry Potter a Ohnivý pohár v Anglii, se Poésy vydala do Prahy, kde hraje v sérii Revelations z produkce kanálu NBC. Režie se ujala Lili Zanuck a hereckými partnery jsou jí Bill Pullman a Natascha McElhone. V tomto dramatu ze současnosti, který je volně založen na novozákonní biblické knize Zjevení, hraje tato blonďatá dívka nevinného vzhledu dvojroli, jednou z nich je i padlý anděl s morálním dilematem.

Během roku 2005 se tato francouzská hvězda uvázala k několika dalším projektům jak
doma, tak v zahraničí. Mezi jinými například v dobovém filmu v režii Laurenta Bouhnika (24 Hours in the Life of a Woman) Mon Prisonnier, kde jí budou kolegy Louis Garrel (Snílci) a François Berléand, a nebo Les Animaux Domestiques, kde si dokonce zahraje hlavní roli. Tento milostný příběh v režii vycházející hvězdy francouzského filmu, Erica Forestiera, se bez příkras dívá na svět televizních reality-show.

Clémence Poésy je ve Francii velmi známá, neboť hrála v řadě snímků ceněných domácí kritikou. V roce 2002 například hrála Ninu Grosse v L'Été d'Olga nebo Magalii Rozes ve snímku Francise Pallaua
Vítejte u Rozových, kde se objevila jako dcera herečky Carole Bouquet. K jejímu renomé přispěla i televizní dramata a seriály. V roce 2002 hrála v Hvězda léta od Oliviera Peraye či Tania Boréalis od Patrice Martineau.

Navzdory tomu, že Poésy začala hrát jako velmi mladá na divadle ve hrách Etienne Guicharda Le Dragon a Mai '45 Mai '95 a její filmografie čítá slušnou řádku položek, tvrdí, že se ještě má co učit. Také byla přijata na nejprestižnější francouzskou divadelní školu Conservatoire National.Nimphadora Tonksová - Natalia Tena

21. června 2009 v 7:31 | Karolííí×D |  Other
Povolání: herečka
Věk: 24
Datum narození: 12. 11. 1984
Místo narození: Španělsko
Znamení: Štír

Životopis

Natalia Tena se narodila roku 1984. Je to britská herečka, její původ je ovšem v rodném Španělsku. Studovala na Bedales School v Hampshire, Anglie. V roce 2002 si zahrála v 'About a girl, a o tři roky později ve snímku Mrs. Henderson Presents. Postava Amy Emerson ze seriálu 'Doctors' sa taktéž stala známá jen díky Natalii. V roce 2007 si zahrála Nymfadoru Tonksovou v Harry Potter a Fénixův Řád.Filius Kratiknot- Warwick Davis

21. června 2009 v 7:13 | Karolííí×D |  Učitelé
Povolání: herec, scénárista, producent
Věk: 39
Datum narození: 3. 02. 1970
Místo narození: Epsom, Anglie
Znamení: Vodnář

Životopis

Herecká kariéra potkala Warwicka Davise v podstatě úplně náhodou. V roce 1981 zaslechla jeho babička v rádiu oznámení, že se hledají lidé nižší než 120 cm do role ve filmu Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho. Přestože byl původně obsazen jako komparzista, jeho gesta a pohyby se natolik shodovaly s představami George Lucase o chování Ewoků, že jej přeobsadil do role Wicketa - jednoho z hlavních "zvířecích" hrdinů filmu. V letech 1984 a 1985 se pak objevil ve dvojici televizních filmů o Ewocích Caravan of Courage a Bitva o planetu Endor.

V roce 1985 si také zahrál s
Davidem Bowiem ve fantasy filmu Labyrint, o dva roku později obsadil hlavní roli ve filmu Rona Howarda Willow. Titulní postava tototo snímku mu byla psána přímo na tělo a Warwick dostal poprvé možnost odložit masku a zahrát skutečné emoce. Po úspěchu tohoto snímku se Warwick Davis vrátil na televizní obrazovku v seriálu The Chronicles of Narnia. Krátce poté si zahrál v televizních filmech Prince Caspian and the Voyage of the Dawn Treader a The Silver Chair.

Film Skřítek, v němž se poprvé ve své kariéře objevil v záporné roli, získal kultovní status a navázalo na něj dalších 5 pokračování. V roce 1995 si zahrál v seriálu Gulliverovy cesty a o dva roky později byl přizván ke spolupráci na filmu Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba, v němž ztvárnil hned tři různé role - Walda, Weazela a dokonce i slavného Yodu ve scénách, které vyžadovaly, aby jeho postava chodila. Poté přibyly do jeho filmografie filmy O potrhlém skřítkovi a The White Pony, seriál Desáté království, sitcom The Fitz a televizní film Zimní pohádka.

V roce 2001 si zahrál ve filmové adaptaci knižního hitu
Harry Potter a Kámen mudrců, v němž obsadil role profesora Kratiknota a skřetího pokladníka v bance. Kratiknota si zahrál také v pokračováních Harry Potter a tajemná komnata, Harry Potter a vězeň z Azkabanu a Harry Potter a Ohnivý pohár. V roce 2005 si kromě Harryho Pottera a ohnivého poháru zahrál ve filmu režiséra Gartha Jenningse Stopařův průvodce pro Galaxii, kde se objevil jako robot Marvin.

Pracoval také na filmech z produkce BBC: Vražedná místa: Království kostí a Dr. Terrible's House of Horrible. Warwick Davis se věnuje také divadlu. Na filmovém plátně vyniká především díky své výšce 1.07 metru. Od roku 1991 je jeho manželkou méně známá herečka Samantha Davis, s niž má 2 děti.

Warwick Davis

Profesorka Trelawenyová

21. června 2009 v 7:09 | Karolííí×D |  Učitelé
Povolání: Herečka
Věk: 50
Datum narození: 15. 04. 1959
Místo narození: Londýn, Velká Británie
Znamení: Beran

Životopis

Pochází z divadelnické rodiny; je dcerou anglického herce a režiséra Erica Thompsona a herečky Phyllidy Lawové. Dříve než ukončila 1982 studia anglické literatury na Cambridge University, vystupovala tři roky s divadelním souborem Footlights na scéně edinburghského divadla Fringe. Na univerzitě se aktivně věnovala divadlu; jako herečka, spoluautorka, spolurežisérka a spoluproducentka se podílela na ženské revui Ženská hodinka a dokonce uspořádala svou vlastní show Short Vehicle.

Při inscenování hry Johna Osborna Ohlédni se v hněvu v londýnském West Endu byla partnerkou svého manžela, herce, dramatika a režiséra Kennetha Branagha (rozvedla se s ním 1995), s jehož souborem Renaissance Theatre absolvovala světové turné se Shakespearovými dramaty Král Lear a Sen noci svatojánské. Uplatnila se také v
TV, mj. v pravidelných komediálních pořadech Alfresco (1984) a Tutti Frutti (1987), v epickém seriálu podle románové série Olivie Manningové Válečné štěstí (dvě ceny BAFTA) a ve vlastních pořadech Thompson a The Emma Thompson Special; jako host se objevila v britském seriálu The Young Ones (Klub mladých) a v populárním americkém seriálu Cheers (Na zdraví! - ČTV).

Před film. kamerou debutovala až jako třicetiletá úlohou zdravotní sestry Kate Lemonové, do níž se zamiluje americký herec (Jeff Goldblum), v komedii Vysoký chlapík (r. M. Smith). Do mezinárodního diváckého povědomí vstoupila díky filmům K. Branagha, v nichž vytvořila po jeho boku zcela protikladné typy hrdinek: francouzská princezna a posléze manželka anglického krále Kateřina ve film. adaptaci Shakespearova historického dramatu Jindřich V., zavražděná klavíristka Margaret Straussová a tajemná dívka Grace v psychothrilleru Znovu po smrti, introvertní nakladatelka Maggie v melodramatické komedii Petrovi přátelé a výřečná šlechtična Beatrice v ekranizaci Shakespearovy milostné komedie Mnoho povyku pro nic.

Působivou kreaci, oceněnou Oscarem 1992, Zlatým glóbem 1992 a cenou BAFTA 1992, předvedla v postavě londýnské intelektuálky německého původu Margaret Schlegelové, která je spolu se svou citově přepjatou sestrou (Helen Bonham Carterová) osudově poutána k cizímu venkovskému sídlu, ve film. přepisu románu Edwarda Morgana Forstera Howards End (r. J. Ivory).

V poněkud dramaticky tlumenější poloze pojala úlohu slečny Kentonové, zářivě soucitné hospodyně, o jejímž nenaplněném milostném vztahu k majordomovi (Anthony Hopkins) ze šlechtického sídla vypráví psychologický snímek podle románu Kazua Ishigura Soumrak dne (r. J. Ivory).

Jiným nervně energickým projevem obdařila další svou výraznou postavu, advokátku Gareth Peirceovou, které se podaří prokázat nevinu irského mladíka (Daniel Day-Lewis), nespravdlivě odsouzeného na doživotí z údajného terorismu, v politickém dramatu Ve jménu otce (r. J. Sheridan). Velký mezinárodní úspěch jí přinesla spolupráce na film. adaptaci romantického románu Jane Austenové Rozum a cit (r. A. Lee).

Jako autorka scénáře k tomuto filmu získala Oscara 1995, Zlatý glóbus 1995 a nominaci na cenu BAFTA 1995. Řadou ocenění (mj. Zlatý glóbus 1995, cena BAFTA 1995 a nominace na Oscara 1995) byl odměněn její výkon v úloze uvážlivé Elinor Dashwoodové, která se po řadě nedorozumění dočká naplnění svého citu k londýnskému mladíkovi (Hugh Grant).

Za hostování v komediálním seriálu Ellen získala cenu Emmy 1998. Ze vztahu s hercem Gregem Wisem, kterého poznala při natáčení Rozumu a citu, se jí narodila dcera Gaia Romilla (nar. 1999). Herectví se věnuje také její mladší sestra Sophie Thompsonová.


Sirius Black - Gary Oldman

21. června 2009 v 6:59 | Karolííí×D |  Other
Povolání: Herec
Věk: 51
Datum narození: 21. 03. 1958
Místo narození: New Cross, jižní Londýn, Velká Británie
Znamení: Beran

Životopis

Vyrůstal v neutěšených poměrech jako nejmladší ze tří dětí svářeče, který rodinu opustil, když bylo G. O. sedm let. Od mládí se věnoval malování a hře na klavír. Jakmile však uviděl Malcolma McDowella ve filmu Kdyby..., rozhodl se pro herectví.

V roce 1979 ukončil dramatické kurzy na Rose Bruford College v Sidcupu a nastoupil angažmá do York Theatre Royal a poté do Glasgow Citizen's Theatre, s jehož
souborem se zúčastnil turné po Evropě a Jižní Americe. Na jevišti londýnského Royal Court Theatre zaujal rolí Scopeyho, za jejíž ztvárnění ve hře Edwarda Bonda Papežova svatba byl vyhlášen Britskou divadelní asociací za nejnadějnějšího herce 1985. V ten sámý rok se podělil s Anthony Hopkinsem o London Critics' Circle Best Actor Award. Účinkoval také v Royal Shakespeare Company.

Po několika TV rolích se prosadil úlohou zpěváka a baskytaristy Sida Viciouse, vůdčí osobnosti punkové skupiny
Sex Pistols, o jehož tragickém osudu a výstřední kariéře pojednává polodokumentární formou hudební drama Sid a Nancy (r. A. Cox). Hrdinové, či spíše antihrdinové, které na film. plátně ztělesňuje, se v mnohém podobají někdejším americkým rebelům bez příčiny 50. let i britským mladým rozhněvaným mužům 60. let, neboť se rovněž bouří proti dobovým konvencím, dráždí svými okázalými gesty a jejich rozporuplné životy často končí tragicky.

Těmito rysy se vyznačuje mj. legendární anglický dramatik 60. let Joe Orton, zavražděný ze žárlivosti svým homosexuálním partnerem, spisovatelem Kennethem Halliwellem (Alfred Molina), v životopisném dramatu Nastražte uši (r. S. Frears).

Poč. 90. let přesídlil do USA, kde vytvořil několik postav záporných charakterů, které
kolem sebe rozsévají strach a smrt: Lee Harvey Oswald, vrah prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, v politickém thrilleru JFK (r. O. Stone); upírský hrabě Dracula ve film. adaptaci románu Brama Stokera Dracula (r. F. F. Coppola); totálně zkorumpovaný a psychopatický policejní agent z protinarkotického oddělení Stansfield, jemuž se vymkne z rukou vražedná akce, v kriminálním snímku Leon (r. L. Besson).

V roce 1995 rozjeli Gary Oldman a manager/producent Douglas Urbanski produkční společnost The SE8 Group, která zaštítila Oldmanův debut Nil By Mouth, který si Oldman i napsal. Tento film otevíral hlavní soutěž 50. ročníku MFF v Cannes a herečka Kathy Burke za roli v tomto snímku získala ocenění v kategorii Nejlepší herečka. Tento film Oldmanovi zajistil prestižní cenu Channel 4 na Edinburgh Film Festival v roce 1997. V roce 1998 získal film Nil By Mouth cenu BAFTA za Nejlepší britský film a Nejlepší scénář, jakož i další nominace v kategorii Nejlepší herec a Nejlepší herečka.

Gary Oldman pracoval např s Ridley Scottem na filmu Hannibal nebo s Tony Scottem na Pravdivé romanci. V letech 1997 a 1998 hrál v Pátém elementu, Air Force One a Ztraceni ve vesmíru. Tyto snímky plus Coppolův Drákula jej umisťují do nevelké skupiny herců, jimž přišly do kina čtyři filmy po sobě a okamžitě se vyšvihly na špici žebříčků návštěvnosti.

V roce 1998 Oldman hrál a po stránce produkce zajišťoval projekt SE8 Group Kandidáti, který byl nominován na tři Oscary. Milovníci televizní série Přátelé si jistě vzpomenou na jeho hostující roli alkoholického doktora, za níž získal nominaci na cenu Emmy. Z ostatních televizních projektů jmenujme Meantime od Mike Leigha a
Firmu od Alana Clarka.

V roce 2004 se objevil ve filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu a to v roli Siria Blacka, Harryho kmotra, který nedávno utekl z vězení v Azkabanu. Z natáčení dalšího pokračování, nesoucího název Harry Potter a Ohnivý pohár (2005) se Gary Oldman přesunul na natáčení filmu režiséra Christophera Nolana Batman začíná, kde ztvárnil Jima Gordona.

Během natáčení (probíhalo v létě 1994 v České republice) životopisného snímku o Ludwigu van Beethovenovi Nehynoucí láska (r. B. Rose), v němž propůjčil svou zachmuřenou tvář hudebnímu géniovi, se sblížil se svou partnerkou Isabelle Rosselliniovou. Z manželství s Donyou Fiorentinovou (1997-2001) má syny Charlieho (nar. 1999) a Gullivera (nar. 1997).

Gary Oldman

Remus Lupin - David Thewlis

21. června 2009 v 6:57 | Karolííí×D |  Other
Povolání: Herec, scénárista, režisér, kytarista,
Věk: 46
Datum narození: 20. 03. 1963
Místo narození: Blackpool, Lancashire, Anglie
Znamení: Ryby
Výška: 193 cm

Životopis

David Thewlis začínal jako rockový kytarista. K herectví se dostal tak, že následoval své dva spoluhráče ze skupiny ve studiu na londýnské divadelní škole Guildhall School of Music and Drama. Zatímco jeho přátelé se po čase vrátili do Blackpoolu a kapelu obnovili, David už se vracet nechtěl. Další hereckou průpravu získal v klasickém repertoáru na jevištích londýnských divadel The Barbicon, Royal Court a Young Vic.

Účinkoval v úspěšném komediálním seriálu
TV stanice BBC "Only Fools and Horses" (Jen blázni a koně). Mezinárodní úspěch a řadu ocenění (mj. cena na MFF v Cannes 1993, Cena newyorských film. kritiků 1993) mu přinesla ústřední postava cynického tuláka Johnnyho ve film. studii odcizené londýnské společnosti "Naked" - Nahý (r. M. Leigh). Nelze pominout ani další vynikající filmy, které byly "před Johnnym", jako například drama z vojenského prostředí "Resurrected" (Vzkříšený) z roku 1988, nebo televizní film "Journey to Knock" (Cesta do Knock) z roku 1991, kde hraje mladého muže, upoutaného na invalidní vozík.

Výrazné role vytvořil zejm. v historických filmech americké i francouzské provenience: prostopášný francouzský básník
Paul Verlaine, který neustále opouští manželku (Romane Bohringerová) zmítán bouřlivým milostným vztahem s mladým básníkem Rimbaudem (Leonardo DiCaprio), v životopisném dramatu Úplné zatmění (r. A. Hollandová); obětavý lékař a kvaker John Pearce v přepisu románu Rose Tremainové z období restaurace v Anglii 17. století Čas smyslnosti (r. M. Hoffman); nelítostný král Einon v legendě Dračí srdce (r. R. Cohen).

Přestože se ve druhé pol. 90. let objevuje nejčastěji v hollywoodských produkcích, hlavní role dostává spíš od evropských tvůrců: osamělý klavírista Jason Kinsky, o jehož vztahu s mladou africkou služebnou Shandurai (
Thandie Newtonová) vypráví drama podle knihy Jamese Lasduna V obležení (r. B. Bertolucci) - u nás film vyšel pod názvem "Spoutaná".

Je scenáristou, režisérem, autorem hudby a producentem krátkého hraného snímku o setkání policisty (Robert Pugh) a delikventní dívky (
Kathy Burkeová) na sklonku noci Hello, Hello, Hello (1995; nominace na cenu BAFTA). Věnuje se také psaní, malířství a hudbě. V roce 2007 publikoval svůj první román, černou komedii "Late Hector Kipling", který sklidil velký úspěch u čtenářů i u kritiků.

Jeho manželkou byla krátce welšská režisérka Sara Sugarmanová. V současné době žije s britskou herečkou
Annou Friel, s níž má dceru Gracii (nar. v červenci 2005).

Za svoji "účast" v erotickém thrilleru "Základní instinkt 2" byl nominován na anti-cenu Razzie za nejhorší herecký výkon roku.
Mnohem lepší byl snímek "Vnitřní život Martina Frosta" (The Inner Life of Martin Frost) režiséra Paula Austera z roku 2007, vyprávějící příběh spisovatele, který se rozhodl relaxovat v prázdném domě na venkově. Jednoho rána se probudí a najde ve svojí posteli úplně cizí ženu. Neznámá se stává jeho inspirující múzou.

Nejčerstvějším z jeho filmografie je film "Chlapec v pruhovaném pyžamu" (The Boy in the Striped Pajama), kde Thewlis ztvárnil tatínka desetiletého Bruna a zároveň velitele koncentračního tábora. Premiera tohoto filmu proběhne u nás 26. března 2009.

Po desetileté pauze přijal také jednu televizní roli, v seriálu "The Street", kde hraje identická dvojčata Harryho a Joea. Když Harry nečekaně zemře, Joe přebírá jeho identitu.

V roce 2008 přijal Thewlis roli lékaře ve filmu
"Veronika Decides to Die" (Veronika chce zemřít) režisérky Emily Young, podle mezinárodního bestselleru Paula Coelho.

Také obětoval svůj volný čas, aby pomohl při natočení krátkého pilotního snímku, který předchází filmu o životě a práci Williama Heathe Robinsona, ilustrátora a autora kreslených filmů, který mj. napsal také dvě dětské knížky. Jednou z nich je právě "Dobrodružství strýčka Lubina.

V současné době natáčí Thewlis s režisérem W. Monahanem film "London Boulevard", kde si zahraje nejen s
Keirou Knightley a Collinem Farrellem, ale také se svojí životní partnerkou Annou Friel. Kromě toho se David Thewlis objeví i ve snímku "Mr. Nice", společně s Rhysem Ifansem. Film by se měl objevit na festivalu v Cannes v roce 2010.

David Thewlis